“Ezt bizony okozhatja góc” – gyakran elhangozhat ez a mondat akár az orvosunknál, vagy akár a kozmetikusunknál is. De mi is tulajdonképpen a góc és mi írható a számlájára?
Ha szakszerűen akarnánk megfogalmazni, akkor a góc egy krónikus gyulladás, amiből a különböző baktériumok és azok toxinjai a vér és nyirokrendszer útján jutnak el a szervezet más területeire és ott okoznak különböző tüneteket. De mit is jelent ez fogászati, vagy fül-orr-gégészeti szempontból?
A hozzánk betérő fogászati, vagy épp fül-orr-gégészeti kezelésük előtt álló páciensek rendszeresen számolnak be ízületi, vagy bőrgyógyászati panaszokról is, és ahogy orvosuk elkezdi a gyógykezelésüket, ezek a járulékos panaszok is eltűnnek, sokszor akár sok évnyi szenvedést felszámolva.
Fogászati szempontból egy szuvas fog, egy krónikus gyulladt fog, egy nem sikeresen gyökérkezelt fog, egy visszamaradt foggyökér, vagy a fogínygyulladás, esetleg az előtörésben gátolt fogak (mint pl. az impaktált bölcsesség fogak) mind-mind lehetnek gócpontok, vagyis állhatnak más megbetegedések hátterében.
Gyakran az ember eszébe se jut, hogy annak a bizonyos tünetnek a hátterében amitől szenved, a teste egy teljesen másik területének krónikus gyulladása áll. Miután magát ezt a gyulladást nem érezzük, nem fáj, így csak csendben “szórja tele” a szervezetünket.
Azonban elmondható, hogy ízületi gyulladás, bőrgyógyászati tünetek – mint pl.: foltos hajhullás, kopaszodás, bőrkiütés – , esetleg nőgyógyászati betegségek, vagy férfi nemi betegségek esetén jó ha eszünkbe jut, hogy jó eséllyel góc áll ezek hátterében és érdemes elkezdeni utánajárni.
Ezeknél a betegségeknél minden olyan esetben, amikor eredménytelennek bizonyul a terápia, az eredeti ok, maga a gyulladás érintetlen marad és ezért újul ki újra és újra.
Az olyan beavatkozások esetén, mint pl. szívműtét, szívkatéterezés, ortopédiai műtétek, érsebészeti műtétek kiemelten fontos, hogy megfelelő gyógyulás érdekében előzetesen feltérképezzék az orvosok, hogy nincs semmilyen lappangó gyulladás a szervezetünkben, ami negatívan befolyásolná az operáció sikeres kimenetelét. Összességében elmondható, hogy bármilyen invazív orvosi beavatkozás előtt érdemes felmérnünk az esetleges gócokat és kiiktatni azokat.
A következő részben annak járunk utána, hogy milyen diagnosztikai eljárások állnak rendelkezésünkre góc gyanú, góckutatás esetén.